Z mého pohledu přišel článek v Horáci právě včas. Moji synové Péťa a Vojta se chystají k zápisu do první třídy. Číst, psát a počítat umí dnes každý předškolák. Ale když kromě povinné básničky vybalíme při zápisu znalosti o kodaňské interpretaci kvantové mechaniky, mají kluci reálnou šanci stát se studenty vysoce prestižní základní školy Moskevská. :)
Letošní Vánoce budou opravdu trochu jiné než dosud. Odpadne setkání lidí, kteří se mnohdy ceý rok nevidí. Nebude společná večeře ani zpívání koled u stromečku. Zato si ale můžeme projít unikátní cestu a sbírat důkazy o existenci letošních Vánoc. Těšíme se na shledanou a neshledanou.
VÁNOCE NA HRÁDKU 18. - 20.12.2020 aneb Rozptýleni spolu v čase a prostoru 

Máme tady listopad a vánoční čas se nám kvapem blíží. Letošní rok je v mnoha ohledech zvláštní, a tak nám nezbývá, než konstatovat, že se všem těm zvláštnostem neustále přizpůsobujeme. Koneckonců, kdy člověk dostane takovou příležitost se naučit spoustu nových věcí a zjistit něco sám o sobě, no ne?
Znáte Schrödingerovu kočku? Osobně ji vlastně nezná nikdo, jelikož existuje pouze na úrovni myšlenkové teorie vycházející z kvantové mechaniky. Je to taková kočka, která je zavřená v krabici. Ta kočka je zároveň živá a zároveň mrtvá, což platí do chvíle, kdy se krabice otevře. Po otevření by se totiž zjistilo, zda kočka žije, či nikoliv. Podobné je to s letošními oddílovými Vánocemi. V současné situaci je máme v takové krabici a ta krabice prozatím zůstává zavřená. Vánoce tedy zároveň jsou a zároveň nejsou. Jsou to naše Schrödingerovy Vánoce.
Když si to tak shrneme, víme, že záleží jen na každém z nás, jestli pro něj Vánoce jsou, nebo ne. Máme možnost zjistit, jak že to tedy letos všechno je, a to tak, že otevřeme krabici a nahlédneme dovnitř. Možnost otevřít krabici bude mít každý sám za sebe, ti menší se svými rodiči, nebo s velkými sourozenci.
Schrödingerovy Vánoce jsou a nejsou v termínu 18. - 20.12.2020. Termín je jistý!
Ověření skutečné existence letošních Vánoc vyžaduje vnitřní přesvědčení o tom, že je každý za sebe chce mít a také sesbírání všech hmatatelných důkazů o tom, že skutečně jsou.
Jaké důkazy budeme hledat? Co pro nás znamenají Vánoce a jak je poznáme?
1) Hrádek Helfenburk u Úštěka 2) ozdobený vánoční stromeček 3) vůně horkého moštu, kávy a čaje 4) vánoční přání 5) vánoční věštírna 6) obdarování pro radost 7) vzpomínka na kamarády a zážitky 8) vánoční koledy 9) štědrovečerní večeře 10) vánoční zvyky 11) jmelí na památku 12) oheň, u kterého se může každý ohřát
CENA: Je taková, jakou je kdo ochoten zaplatit, jakmile nahlédne do krabice s letošními Vánocemi.
PŘIHLÁŠENÍ: Do 30.11.2020. Probíhá přes email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na základě přihlašovacího mailu dostanete na začátku prosince podrobnější informace a klíč k otevření krabice se Schrödingerovými Vánocemi.
PROGRAM Je a zároveň není.
DÁRKY Budou a zároveň nebudou. Vaši vánoční skřítci.

Milý příteli,
velice nás těší, že jsi nezaváhal a chceš se podívat pod víko tajemné krabice s letošními Vánocemi, které jsou a nejsou. Prosím Tě, aby ses na cestu vydal pouze v dobrém zdravotním stavu a fit, s myšlenkou na vlastní pohodlí i na komfort ostatních, které bys po cestě necestě mohl potkat.
Možnost prokázat existenci letošních Vánoc se Ti naskýtá od 19.12. do 30.12.
Pokud plánuješ, že se vypravíš za hledáním o víkendu 18. - 20.12., pak věz, že my hledáme Tebe. Potřebujeme bandičku vánočních skřítků, kteří nám pomohou zanechat své stopy pro všechny hledače. Vánoční skřítci jsou výjimeční.
Prosím o zapsání do tabulky pod tímto odkazem:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gbAPPkO2ruKduidSZunMx79Lc2TloXG57tLa4dsVyb4/edit?usp=sharing
Na našich Schrödingerových Vánocích jsou dva národy. Hledači a skřítci.
Skřítci: Skřítek vždycky pozdraví takto: Dej Bůh štěstí. Skřítek který na pozdrav odpovídá vždycky řekne: Zdraví, pokoj svatý. Jakákoliv jiná odpověď na skřítčí pozdrav znamená, že jste se potkali s hledačem. Skřítci mají své poslání po celou dobu, kdy zanechávají stopy a pohybují se kdekoliv na vánoční cestě necestě.
Hledači: Zdraví se jako normální lidé a hledají stopy vánočních skřítků. Občas potřebují, aby jim skřítci dali nějaký úkol, nevyžádanou radu, nebo je podpořili na jejich cestě.
Během dne na sebe můžete brát podobu skřítka i hledače, protože možná budete chtít i jako skřítci najít všechny důkazy a stvrdit tak letošní Vánoce, což by mohlo být pouze v kůži skřítka obtížné. Stačí jen zvolit ten správný pozdrav. Skřítci, kteří budou začínat u svých míst a starat se o ně budou mít jasné instrukce, co předat dál dalším skřítkům a jak pomoci hledačům.
Jak na to? Vytiskni si důkazovou kartičku, do které budeš moci nasbírat důkazy v podobě barevných stop, které po sobě zanecháváme. Pokud se Ti podaří otisknout všechny stopy a sesbírat všechny důkazy, pošli nám kartičku vyfocenou zpět sem na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do konce roku 2020.
INFO PRO HLEDAČE:
Kde hledat naše stopy se dozvíš v mapě, kterou máš také v příloze tohoto mailu a podle které můžeš hledat naše malé poklady a lucerničky. Co bys měl najít na každém místě, které je v mapě označeno, zjistíš podle legendy na kartičce u jednotlivých míst.
Připrav se na to, že hledání důkazů není jen tak a někdy bude nutné také přiložit ruku k vánočnímu dílu. Třeba udělat si alespoň jeden den času, zazpívat si koledu, naučit se nový text, dozvědět se něco o vánočních zvycích a tradicích, dozdobit vánoční stromek, mít v kapse dáreček pro potěšení dalšího hledače, či skřítka, připravit si štědrovečerní večeři, ujít kus cesty, poslat vánoční přání. Zkrátka zkusit všechno možné, aby byla letos existence Vánoc řádně potvrzena a prokázána.
Seznam vybavení pro hledače i skřítky.

Jestli nebudeš moci vyrazit na výpravu za hledáním našich stop, ať už je důvod jakýkoliv, věz, že budeme přesto všichni spolu ve stejném čase, i když třeba na jiném místě. Jedním z důkazů existence Vánoc je také to, že na sebe myslí všichni, kdo se mají rádi a v duchu si přejí hezké věci a těší se na shledání. Takový kouzelný den, kdy se budeme moci potkat nepotkat přichází dvakrát ve vánočním čase.
Jeden takový den je v sobotu, 19.12. v 16 hodin při přípitku, kdy je zapotřebí pronést kouzelnou formuli nad něčím vynikajícím k pití a pak s myšlenkou na kamarády a všechny, koho máš rád připít na zdraví, ať jsi kde jsi. Ještě jednou v sobotu 19.12. v 17 hodin vyslovit kouzelnou formuli a zasednout s těmi, kdo jsou s Tebou ke štědrovečerní večeři, kterou připravíš.
Druhým kouzelným dnem je potom 24.12., kdy nezáleží na čase. Po vyslovení kouzelné formule si můžeš společně s námi a všemi, kdo jsou zrovna s Tebou, připít na zdraví a povečeřet kdykoliv během celého dne.
Kouzelná formule zní: Váno, Váno, Vánoce, přijďte zase po roce! Štěstí, zdraví přejeme si, louky, řeky, skály, lesy! Řádně si ji zapiš za uši, abys navázal spojení. ;)
Přejeme Ti ten nejkouzelnější čas, který může být a spoustu hezkých chvil.
Posíláme pohádku, která Ti o nás něco napoví, jako takový malý dárek.
Tvoji vánoční skřítci.
RODIČŮM P.S.: Moc děkujeme za Vaše maily a přihlášky na tradiční oddílovou vánoční akci, kterou máme všichni moc rádi. V letošním roce za stávajícího nouzového stavu s různými protiepidemickými opatřeními není v našich silách uspořádat Vánoce na Hrádku tradičním způsobem a při tom zajistit veškerá potřebná hygienická opatření a neporušit vládní nařízení. Neumíme si představit, že by Vánoce vůbec nebyly, a tak jsme se rozhodli zapojit veškerou fantazii a připravit alespoň možnost pro všechny, aby si mohli udělat podle svého uvážení a času výlet s nějakým tím překvapením a tématickým programem. Přejeme Vám mnoho zdraví a hezkých okamžiků ve vánočním čase.
Pokud se chcete na cokoliv zeptat, dovyjasnit, neváhejte nám napsat na tento email.
Za přípravný tým,
Magdaléna Krupičková a Kamil Podroužek