Naše detektivní agentura učinila šokující odhalení. Po celý rok jsme byli nuceni omezovat oddílovou činnost. Občas jsem se ptal, kde je příčina problémů, které nás provázejí. Jsem založen spíše racionálně, a tak jsem téměř uvěřil důvodům, které se na mě hrnuly z novin a internetu. Teprve předvánoční čas mi ale otevřel oči. Když jsem chtěl udělat tradiční aktualizaci stránky, zarazila mě jedna drobnost. Byla to ilustrace zvaná Schrödingerova kočka, symbol letošních Vánoc na Hrádku. Kdo neví, oč jde, ať si prosím přečte časopisu Horác třeba zde na stránce. Normálnímu návštěvníku stránky by nepřišlo nic divného. Ale mě se na první pohled něco nezdálo.
Zkoumal jsem co, a pak jsem si všimnul. Kočka byla zrcadlově otočená. Porovnával jsem to s předlohou, kterou jsem na stránku nahrával. A můj dojem se potvrdil. Podle záznamů v administraci nikdo jiný článek neupravoval. Tedy záhada, jejíž rozluštění čeká na zkušeného detektiva.
A najednou mi to došlo. Přemýšlel jsem a střípky začaly do sebe zapadat. Ano, ta černá kočka, která začátkem roku nám všem přeběhla přes cestu, se obrátila a teď si to metelí zpátky. Za naše trable nemůže stěr z netopýřích křídel. Může za to kočka, kterou si vymyslel onen Rakušan s přehlasovaným písmenem v příjmení.
Nabízí se ale otázka, co z toho všeho vlastně plyne. Černá kočka nám sice přeběhla přes cestu, ale vrátila se zpět. Cesta tam a cesta zpátky se vyrušila. Znamená to tedy, že od nynějška - i když to tak nevypadá - se situace bude pomalu zlepšovat. V zimě se asi ještě budeme muset omezovat. Ale na jaře a v létě už to bude lepší. A až budu napřesrok psát tradiční přání do nového roku, použiji jako ilustraci opět některou ze starých zažloutlých zasněžených fotek (vzhledem k tomu, že ty fotky už vznikly v digitální podobě, neberte ten výraz zažloutlých příliš vážně). Podíváme se opět ke stromečku na Hrádku, všichni si zazpíváme koledy a rozdáme si dárky. Ale jeden necháme doma.
Tu krabici s polomrtvou černou kočkou už napřesrok otvírat nebudeme. A to je vše, co jsem Vám chtěl k Vánocům i do nového roku popřát. Hop